Здрав начин на исхрана за вашите миленици

Омега-3 +

Оптимална содржина на Омега-3 и Омега-6 за здраво крзно и кожа.

Која е функцијата на Омега-6 и Омега-3?

Дури неодамна беа разјаснети функциите на есенцијалните масни киселини. Тие се компоненти присутни во мастите и маслата во храната и се од суштинско значење за здравјето. Постојат два вида на масни киселини, Омега-6 и Омега-3.

Омега-6 масните киселини се присутни во голем број од растителните масла. Тие се неопходни за здрава кожа, здраво крзно и исто така, играат улога во плодноста и репродукцијата.

Омега-3 масните киселини имаат многу различни функции во организмот. Неодамна, научни студии ја докажаа се поголемата важност на Омега-3 за здравјето кај луѓето и животните. Омега-3 ги штитат мозочните клетки и го подобрува капацитетот за учење кај кутрињата. Омега-3 имаат природно анти-воспалително дејство кое може да биде особено корисно за кучињата кои имаат проблеми со кожата, зглобовите и дигестивниот систем. Исто така, Омега-3 играат улога во снабдувањето со кислород на клетките во телото.

1 Item(s)

По страна

Листа Мрежа

  1. EXCLUSIVE ACTIVE

    Специјално формулирана храна за активни мачки и мачки со осетлива кожа.
    ден 600,00

1 Item(s)

По страна

Листа Мрежа

Неодамна прегледани
KATT URINARY

KATT URINARY

Specially developed to support urinary health
DIGEST

DIGEST

Висок степен на сварливост – храна со јагнешко месо и ориз за кучиња со чувствит...
ден 2.099,00
VALP MINI

VALP MINI

Специјално формулирана храна за кутриња од мали раси....
ден 600,00
SENIOR MINI: 7 кг

SENIOR MINI: 7 кг

Формулирана за да ги задоволи хранливите потреби на постарите кучиња од малите р...
ден 1.499,00
VALP

VALP

Специјално формулирана храна за кутриња и кучки доилки....
ден 1.700,00
Scroll