Здрав начин на исхрана за вашите миленици

Стимулирање на дигестивната флора

Фруктоолигосахариди за здрав дигестивен систем.

Пребиотиците се компоненти во храната кои имаат позитивно влијание врз дигестивната флора. Многу бактерии се присутни во дигестивниот тракт: тие се нарекуваат "цревна флора". Овие бактерии можат да бидат корисни бактерии кои го подобруваат здравјето или да бидат патогени бактерии кои имаат потенцијал да предизвикаат болест.

Пребиотиците се јаглехидрати кои не се дигестираат во дигестивниот тракт на кучето/мачката. Овие пребиотици доаѓаат во цревата несварени и, таму влијаат на бактериите во цревата.

Некои пребиотици како ФОС (фруктоолигосахариди) служат како извор на храна за добрите бактерии (lactobacillus и bifido бактерии) и не може да бидат искористени од страна на патогените бактерии. Со додавање на ФОС во исхраната, растот на добри бактерии се стимулира додека лошите бактерии се потиснати.

7 Item(s)

По страна

Листа Мрежа

Page:
 1. 1
 2. 2
 1. VALP MINI

  Специјално формулирана храна за кутриња од мали раси.
  ден 600,00
 2. OCEAN CARE MINI

  Внимателно одбрани состојки со пребиотици за здрав дигестивен систем и со есенцијални масни киселини за здрава кожа и крзно.
  ден 2.199,00
 3. DIGEST

  Висок степен на сварливост – храна со јагнешко месо и ориз за кучиња со чувствителен дигестивен систем.
  ден 2.099,00
 4. OCEAN CARE

  Внимателно одбрани состојки со пребиотици кои го помагаат варењето на храната и есенцијални масни киселини за здрава кожа и крзно.
  ден 4.499,00
 5. VALP

  Специјално формулирана храна за кутриња и кучки доилки.
  ден 1.700,00

7 Item(s)

По страна

Листа Мрежа

Page:
 1. 1
 2. 2
Неодамна прегледани
EXCLUSIVE STERILISED

EXCLUSIVE STERILISED

Специјално формулирана храна за да се задоволат хранливите потреби на стерилизир...
ден 650,00
OPTIMAL

OPTIMAL

За активни кучиња од средни и големи раси.
ден 3.190,00
EXCLUSIVE KATTUNGE

EXCLUSIVE KATTUNGE

Комплетна храна за мачиња од одвикнување од мајчиното млеко до 12 месеци старост...
ден 670,00
VALP MAXI

VALP MAXI

Специјално формулирана храна за кутриња од големи раси. ...
ден 3.199,00
PRIMA PLUS: 15 кг

PRIMA PLUS: 15 кг

За кучиња со нормални енергетски потреби.
ден 2.949,00
Scroll